

Casio Edifice ERA-200DB-1AVER
Auktoriserad återförsäljare
Vi är en auktoriserad återförsäljare av detta varumärke. Detta innebär stor trygghet för dig som kund: försäkran om att klockan är äkta och omfattas av officiell service och rikstäckande garanti
Superilluminator
Med ett tryck på en knapp lyser displayen upp i en fashionabel färgton.
Neo-display
Ett fluorescerande skikt ger en ljuseffekt i mörkret. Kräver exponering för ljus.
Digital kompass
En indbyggd orienteringssensor hittar den magnetiska nordpolen.
Termometer
En sensor mäter temperaturen omkring dig och visar termperaturen i Celsius från -10 °C til +60 °C.
Världsklocka
Världens storstäder är förprogrammerade i klockan. Välj aktuell stad ( eller den stad som ligger närmast din position i samma tidszon), och klockan ställer automatiskt in rätt tid.
Stoppursfunktion - 1/100 sek. - 24 timmar.
Preliminär tid, mellantid och sluttid kan mätas till en noggrannhet av 1/100 sekund. Klockans mätkapacitet är upp till 24 timmar.
5 dagliga alarm
Alarmet använder sig av en ljudsignal som påminner dig om återkommande händelser en inställd tid. Du kan också ställa in en signal som indikerar varje heltimme. Denna modell har fem oberoende alarm för felxibla påminnelser om viktiga händelser.
Tachymeter
Kan användas till att beräkna bland annat hastighet. Mätes exempelvis tiden det tar att köra 1 km så kan hastigheten avläsas på tachymetern utanför sekundvisarens position.
Snooze funktion
Du kan pausa alarmet med automatisk återaktivering efter ett par minuter.
Tangentbordsljud kan aktiveras/avaktiveras
Tangentbordsljudet kan avaktiveras så att skifte mellan olika funktioner kan ske ljudlöst. Har givetvis ingen inverkan på förinställda alarm och påminnelser.
Automatisk kalender Korrigerar automatiskt för månader med olika längder, och naturligtvis vid skottår.
12/24-timmars tidsangivelse
Tiden kan anges i antingen 12-timmarsformat (med AM och PM) eller i det traditionella 24-timmarsformatet.
Mineralkristall
Den mycket hållbara mineralkristallen skyddar mot repor och stötar.
Rostfritt stålarmband
Robust, hållbart och elegant. Klockans armband i rostfritt stål ger den en klassisk kvalitetslook.
Säkerhetsmekanism
Denna klocka har extra säkerhetsmekanismer, vilket förhindrar att låset öppnar sig vid olycka.
Vattentät 100 meter (10 bar)
Märkt att klara 10 bar eller 100 meter, vilket betyder att klockan kan bäras vid simning. Observera att antalet meter ej motsvarar tillåtet dykdjup utan ett värde som anger det lufttryck som använts vid test av vattenresistens (ISO 2281), och vilket simuleras trycket då den hålls stilla. Genom aktivitet i vattnet ökas trycket avsevärt och följdaktligen är klassificeringen av djupet i praktiken lägre.
Kondens - viktigt!
Snabba temperatursvängningar förhindrar ett negativt tryck i klockan, vilket kan orsaka kondens. Om detta händer kommer du att se droppar under glaset. Tag omedelbart klockan till en urmakare som kan öppna och torka ur den. Fukten försvinner inte även om daggen försvinner, så om detta inte görs kommer fukten att stanna kvar i urverket, vilket kan orsaka allvarliga skador. Klockor är inte kondenssäkra även om de är vattentäta. Kondens kan uppstå om man går från extrem kyla till extrem hetta, t.ex. från vinterkylan ute till en hög inomhustemperatur eller bastu. Att kondens uppstår är inte nödvändigtvis ett fabrikationsfel och är således inte en garantifråga .
Vi har följande leveranssätt:
Leveransmetod | Pris |
Standardleverans(Vi väljer fraktmetod): 5-10 vardagar | 59 kr |
Expressleverans (UPS) till närmaste utlämningsställe: 1-4 vardagar | 69 kr |
Expressleverans (UPS) till din dörr: 1-4 vardagar) | 79 kr |
Expressleverans (PostNord) till närmaste utlämningsställe: 2-5 vardagar | 89 kr |
Obs: Detta är den beräknade leveranstiden från fraktbolagen, och inte en garanterad leveranstid.
Diameter | 46 mm |
---|---|
Tjocklek | 13 mm |
Modellnummer | ERA200DB 1AVER |
EAN | 4971850909651 |
Märke | Casio |
Kön | Herrur |
Armbandstyp | Rostfri stål |
Armbandsfärg | Silver |
Armbandsbredd | 20 mm |
Typ av spänne | Viklås |
Boettmaterial | Rostfritt stål |
Boettfärg | Silver |
Urskivefärg | LCD/LED, Röd, Svart |
Glastyp | Härdat mineralglas |
Vattenskydd | 10 atm (bad/simning) |
Urverk | Analog-digital-mix |
Klockans storlek mäts i diameter
Diameter är förvisso ett trubbigt sätt att beskriva det på, eftersom inte alla boetter är cirkelformade.
På Klockgiganten.se så mäter vi "diametern" genom det reella avståndet från vänster till höger, där kronan (vanligtvis) är placerad, men vi inkluderar aldrig krona eller dylika "utsmyckningar" i våra mått.
Klockans tjocklek mäts i millimeter
Tjockleken (alltså höjden på boetten, i profil) mäts från toppen till botten.
För jämförelsen så är en gammaldags femkrona 2 millimeter tjock.
4-6 millimeter räknas som: Tunn
6-12 millimeter räknas som: Normal
12-14 millimeter räknas som: Stor
14-18 millimeter räknas som: Förstorad
Om du samtidigt köper denna klocka, och lägger till:
och så ger vi dig en skön rabatt.och är andra produkter för underhåll, som vi rekommenderar.